14 Kasım 2009 Cumartesi

Ebru Çeşitleri

BATTAL: Boyaların koyu renkten başlanarak açık renge doğru fırça yardımıyla su üzerine serpilmesiyle elde edilir. Boyalar daha sonra kağıda geçirilir. Basit bir ebru çeşidi gibi görünmekle birlikte boyaların yüzeyde eşit miktarda ve büyüklükte dağılmasını sağlamak özellikle ebru yapmaya yeni başlayanlar için pek de kolay olmamaktadır. Diğer ebru çeşitlerine geçebilmek için önce Battal Ebruyu doğru yapmak gerekir.

GEL-GİT: Battal Ebru yapıldıktan sonra ince bir çubuk yardımıyla üzerine paralel çizgiler çekilerek oluşturulur.

ŞAL: Gel-git yapıldıktan sonra teknenin çaprazına doğru, genellikle geniş aralıklı yapılan gelgit sonucu elde edilir. Bu çapraz çizgiler yumuşak ‘s’çizilerek yapılabilir.

SOMAKİ (MERMER) EBRUSU: Gel-Git veya şal Ebrusu üzerine fırça yardımıyla Battal Ebru yapılarak elde edilir.

TARAKLI EBRU: Ebru teknesinin eninden 5 mm. küçük tahtalarla belli aralıklarla dizilmiş toplu iğne tel veya ince çivi ile hazırlanan taraklar kullanılarak yapılır. Önce Gel-Git Ebrusu oluşturulur daha sonra Gel-Git enine hazırlandıysa boyuna boyuna hazırlandıysa enine tarak yardımıyla tarama yapılır. Eğer istenirse üzerine enine veya boyuna " S " harfleri çizilerek taraklı şal ebrusu oluşturulur.

BÜLBÜL YUVASI: genellikle küçük tanelibattal ebrusu yağıldıktan sonra dıştan başlayıp içe doğru istenilen çapta spiraller çizilir. İçten dışa şeklindede yapılabilir. Bız ile tel tek yapılır.

ÇİFT BASKILI EBRULAR: ebrulanmış kağıt kurutulduktan sonra üzerine tekrar ebru uygulanarak yapılır.

HAFİF EBRU: Üzerine daha sonra yazı yazmak için oluşturulan renkleri
soluk ve cansız ebrulardır. Burada yazı ön plana çıkar. Hazırlanan kitreye su ilave etmek ve boyalara da damlalık yardımıyla öd ve su ilave edilerek oluşturulan malzemeyle yapılır.

AKKASE EBRU: Arap zamkı kullanılarak hafif Ebrunun bazı kısımları kapatılır. Sonra daha koyu bir ebru yapılır. Arap zamkı sürülen yerler ikinci boyaları almazlar boş kalan bu yerlere daha sonra yazı veya Tezhip yapılabilir.

KUMLU-KILÇIKLI EBRU: Tekne iyice kullanıldıktan sonra dibinde kalan kitreden bu çeşit ebru yapılır. Kitrenin kirlenmesiyle oluşan mukavemet ve boyadaki su oranının az olmasıyla teknede boyaların çatlaklar oluşturmasıyla elde edilir. En güzelleri lahor çivitinden elde edilir.

HATİP EBRUSU: Zemine Battal Ebru yapılır sonra Hatip Ebrusunda kullanılacak renkler seçilir. Tekneye boyuna ve enine dört-beş adet eşit aralıklarla boya damlatılır içlerine diğer renkler de aynı şekilde damlatılır. Burada boyaların çaplarının eşit olmasına dikkat etmek gerekir. Daha sonra üzerlerine çubuk yardımıyla şekil verilir.

ÇİÇEKLİ ABRULAR: Zemine Battal Ebrusu yapılıp üzerine çubuklar yardımıyla lale gelincik karanfil papatya gibi çiçekler yapılarak hazırlanır.

2 yorum:

  1. simicim nerelerdesin yahu ne burdasın ne pasajda ? iyisin inşallah öpüyorum tatlım seni güzel işlerini bekliyoruz:))

    YanıtlaSil
  2. buralardayım aslında ama bu aralar çok ilgilenemiyorum biraz yoğununm. iyiyim teşekkür ederim. en kısa zamanda pasajda aranıza doneceğim inşallah:)

    YanıtlaSil

simi'nin pasajı